maya.turkmens.net

OgulMaya Semizadeh (Sapar)

 

ÖZGEÇMİŞ

 

 

1965 yılında Türkmenistan’ın Krasnovodsk şimdiki Balkan vilayetinin Garrıgala (Eskikale) ilçesinde doğdum. 1972-1973 eğitim-öğretim döneminde ilkokula başladım ve şehrin 2. Orta mektebini 1982-1983 eğitim-öğretim döneminde tamamladım. Öğrenciliğimden beri edebiyatla yakından ilgilenmekteyim. Yüksek öğrenimimi, Türkmenistan’ın Azadı Dünya Dilleri Enstitüsü Türkmen Dili ve Edebiyatı Bölümünde başarıyla tamamladım. Sonra, Türkmenistan İlimler Akademisi El Yazmaları Enstitüsünde yardımcı uzman kadrosuyla işe başladım. Ardından Türkmenbaşı El Yazmaları Enstitüsünde uzman kadrosuyla, tenkit ve tekstoloji bölümünde çalıştım.

Enstitüde çalışırken sık-sık ilmi makalelerimle, radyo ve televizyon programlarına katıldım, ilmi çalışmalarım sürekli gazetelerde yayınlandı. Türkiye’den Karacaoğlan Sempozyumuna katılmam için davetiye geldi, fakat nasip olmadı. Sonra, Türkiye’de yapılan Karacaoğlan Sempozyumu için hazırladığım “Karacaoğlan ve Türkmen Ozanları” isimli çalışmamı dergilerde yayınlattım. Sonra, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Dünya Türkmenleri Araştırmaları Enstitüsünde bilim adamı olarak çalıştım. Türkmenistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Aydoğdıyev’in danışmanlığında doktora tezimi hazırlamaya başladım. Fakat, Türkmenistan’da İlimler Akademisinin kapatılması sebebiyle doktoramı tamamlayamadım. Doktora tezimin konusu “İran Türkmenlerinin etnik tarihi” idi.

İki kitabım ve 60-a yakın ilmi makalem var. İlmi çalışmalarım, makalelerim İngiltere, Türkmenistan, İran gibi ülkelerde yayınlandı. Sonra, Dünya Türkmenleri Humaneter Birliğinin “Türkmen Sesi” gazetesinde 1 yıl şube müdürlüğü yaptım. Şu anda ise 6 yıldır Türkmenistan’dan dışarıda, İran İslam Cumhuriyetinde yaşamaktayım. Eşim İranlı Türkmenlerden. Bir kızım ve iki oğlum var. 

 

Filolog, araştırmacı, gazeteci ve yazar.

Türkmensahra Kelala Şehri. Hıyaban: İmam Hüseyin 6. Pelak 8. İRAN

TEL: +98 17 44 24 19 77 (EV) e-mail: didar_samayzadeh@yahoo.com

 

Ýüpekdendir tar-tar saçyñ….

 

Türkmen taryhynyñ Eýran-Pars medeniýetine täsiri…

 

“KÜLTÜRLERARASI DİALOĞUN, DÜNYA BARIŞINA, ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ DOSTLUĞA VE KARDEŞLİĞE  KATKILARI”